ТЕМА

Надзвичайна ситуація з екс-міністром МНС Ревою

30 марта 2006 | 16:25

Схоже, новітнє гасло Бандити НЕ будуть сидіти у тюрмах, яке влада підтверджує власними діями протягом останнього року, інколи не спрацьовує. Зокрема, не пощастило колишньому міністрові МНС Г.В.Реві. Орли Луценка встановили численні зловживання в МНС за керівництва Реви на загальну суму в 67 мільйонів гривень. У міліціянтів, ясна річ, виникають слушні запитання до колишнього керівника відомства. Проте пошуки Реви не дають результатів. Маємо ще одного політичного вигнанця?


В перші дні 2006 року столична прокуратура за матеріалами служби з боротьби з економічною злочинністю порушила кримінальну справу за ч.2 ст.364 Кримінального Кодексу (за фактом зловживання владою та посадовим становищем керівниками МНС, що призвело до тяжких наслідків). Для довідки: ця стаття передбачає позбавлення волі на строк від 3 до 8 років. Йдеться про період 2003-2005 років. Загальна сума збитків держави (отже чиїх-то прибутків) 67 мільйонів гривень.

 

До структури МНС окрім центрального апарату та центральних органів в областях, районах та містах входять: чотири Держдепартаменти (пожежної безпеки, страхового фонду документації (10 підрозділів), промислової безпеки, безпеки праці та гірничого нагляду (30), адмніністрація зони відчуження і зони безумовного відселення (17), Державні служби гідрометеорологічна та пошуково-рятувальна, Державна інспекція цивільного захисту та техногенної безпеки, 5 вищих учбових закладів, 2 НДІ, 20 окремих дежпідприємств.

 

Рева-пожежник

 

Найбільш вражаючий своєю нахабністю епізод стосується закупівлі МНС 92 пожежних машин. Збитки держави по цьому епізодові склали 6,7 млн.грн.

Отже, 31 січня 2004 року наказом міністра Г.В.Реви було затверджено паспорт бюджетної програми на 2004 рік. Ним передбачалося придбання 176 пожежних машин, на що з бюджету надійшло 30 мільйонів гривень. Погодьтеся: не у всякого міністра трапляються такі знаменні події: освоїти 30 мільйонів! До того ж радість у Реви була подвійною: потреби очолюваного міністерства не передбачали такої кількості техніки: можна було обійтися у вдвічі меншою кількістю, отже скоротити витрати бюджету. Але чомусь у цьому випадку держава проявила дивовижну щедрість. Надалі мала б відбутися нудна процедура закупівлі машин у суворій відповідності до Закону Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти.

Отже, у Віснику державних закупівель було розміщено оголошення про відкриті торги з закупівлі 176 пожежних машин для МНС за умови їхньої поставки до кінця 2004 року. Вже у вересні тенедерний комітет МНС  визнав трьох переможців: НВК Енергосоюз, Торговий дім Нафтогазінвест, Укрпожсервіс. Також було вирішено: укласти угоду із постачальниками лише після виїзду у місця її виготовлення.

Однак далі відбуваютья дивні речі. Один з трьох переможців тенедеру: НВК Енергосоюз не бів повідомлений про перемогу у конкурсі, його назва не фігурувала у переліку переможців, яких оприлюднив Вісних державних закупівель.

Очевидно, ця помилка була організована на користь іншого учасника тендеру, який отримав чималу частину замовлення від Енергосоюзу. Отже, імя переможця, який виграв двічі ТД Нафтогазінвест. Саме із ним безпосередньо міністр Г.В.Рева уклав договір на поставку додаткової партії машин, при чому не тої моделі, що була передбачена умовами тенедеру. За цією угодою ТД Нафтогазінвест мусив поставити МЧС 92 авто. Кінцевий строк поставки - 1 грудня 2004 року. Загальна сума контракту: 25,1 млн.грн (тоб-то 272,9 тис.грн. за одну пожежну машину). МЧС зобовязався зробити передоплату у 20,2 млн.грн. й свої зобовязання негайно виконав (що, зазначимо, суворо заборонено під час державних закупівель). Чого не скажеш про постачальника - ТД Нафтогазінвест.

Отже, слідство констатує: станом на 11 березня 2005 року ТД Нафтогазінвест поставило МНС України лише 5 (з 92) пожежних машин загальною вартістю 1,3 млн.грн. попри грандіону передоплату, яку протизаконно здійснило відомство пана Реви. Отже, нині мінистерство недоотримало 87 пожежних машин!

Слідству не склало труднощів засвідчити передбачуваний факт: ТД Нафтогазінвест за своєю адресою (Київ, пр.Перемоги, 118) відсутній, службові особи товариства від явки до слідчих органів ухиляються. Також зясувалося: ТД Нафтогазінвест фіктивна фірма, яка протягом 2004-2005 років здійснила єдину зовнішньоторгову операцію: імпорт єдиної пожежної автоцисетерни російського виробництва. Отже, до укладеня угоди із МНС, ТД Нафтогазінвест не здійснювало зовнішньоекономічної діяльності й фактично не приступало до виконання своїх зобовязазнь за контрактом. Власне, умови укладення контракту передбачають обовязковий виїзд чиновників на місце виробництва техніки, що закуповується саме аби не нарватися на фірму-одноденку. Але МНС, сплативши авансом 20 мільйонів, не стало опікуватися такими дрібницями. Чи не дивно?..

Фактично це була фірма-прокладка. Адже різниця у вартості між закупівельною ціною виробника (російської Пожтехніки, що має завод у місті Торжок) та ціною ТД Нафтогазінвест, склала 73,6 тис. грн. за кожну машину. А всього їх у контракті із МНС зазначено 92. Загальна сума завищення вартості закупівлі 6,7 млн.грн.

Очевидно, це був гарантований боковик по цьому контракту. Але надалі відбувся примитивний кидок МНС на чималеньку суму у майже 20 млн. грн. Можливо рішення не виконувати зобовязань за контрактом панові Реві прийшло у голову, коли стало зрозумілим, що із перемогою Помаранчевої революції йому вже не залишитись міністром, отже, він вирішує зробити багатомільйонний хапок, кинувши міністерство, владу над яким він вже втрачав...

 

Рева-дачний будівельник

Наступний епізод, виявлений правоохоронними органами, містить не такі значні, як у попередньому, суми розкрадань, проте він не меньш цинічний за змістом. Черкаська прокуратура порушила кримінальну справу за вже знайомою нам ч.2 ст.364 КК за фактом зловживання службовим становищем посадовими особами Черкаського інституту пожежної безпеки. Найбільш перспективними персонами для слідства є ректор інституту генерал-майор М.Шкарабура (якого слідчі відшукали у далекому Дніпропетровську), а також колишній голова Черкаської ОДА В.Льощенко. Слідство встановило, що посадові особи цих двох інституцій з кінця 2003 по липень 2004 року організували відправлення 212 курсантів інституту для залучення до будівництва приватних осель в елітних селищах Конча-Заспа та Пуща Водиця, що на Київщині, а також в лісовому масиві, розташованому поблизу. На транспорт для перевезення курсантів та сухі пайки було незаконно витрачено 22,8 тисяч державних гривень.

Що можна будувати такою силою-силенною курсантів-будівельників, має детально зясувати слідство. Але за попередніми даними така увага до будівельних потреб з боку ректора пожежної установи, що підпорядковується МНС та цілому голові Черкаської ОДА пояснюється тим, що серед мешканців Конча-Заспи, яким надавалася безкоштовна будівельна допомога, були громадяне Л.Д.Кучма, І.М.Бакай, В.В.Медведчук, Г.М.Суркіс та ЗАТ Футбольний клуб Динамо-Київ. Ділянки, на яких саме була задіяна рабська сила, встановлені. Тепер перед слідством стоїть завданя встановити їх реальних власників.

Курсантів селили в санаторії Пролісок, що неподалік. За їхнє проживання платили готівкою невстановлені особи. За свідченнями колишнього та нинішнього ректорів Черкаського інституту пожежної безпеки саме міністр з надзвичайних ситуацій Рева причетний до направлення студентів на дачне будівництво. Але тут слідство спіткала прикра невдача: визначити місцеперебування Реви не вдається. Невже й він оселився десь на дачі у Підмосковї?

 

Рева-авіарятівник, звязківець, управлінець...

Загалом, за результатами перевірки ГоловКРУ фінансової діяльності МНС, встановлено низку порушень Бюджетного кодексу. Зокрема це стосувалося фінансування заходів з керівництва та управління у сфері надзвичайних ситуацій, проведення авіаробіт з пошуку та рятування, виконання програми розвитку звязку, й у перебігу вже згадуваної оборудки з закупівлі пожежних машин. Всього за підрахунками слідчих органів, за часів царювання міністра Реви, МНС втратило 67 мільйонів бюджетних гривень. Зокрема, у сфері державних закупівель на суму 47 млн.грн., втрата дохідної частини спецфонду МНС 737,6 тис.грн., а незаконне розтринькування бюджетних коштів та розкрадання майна склали 1,1 млн.грн.

 

Назагал, протягом 2005 року проти чиновників МНС прокуратура порушила 45 кримінальних справ за скоєння 56 економічних злочинів. 35 справ стосуються хабарників. А з початку цього року порушено ще 13 справ по 26 злочинах, 23 з яких з хабарництва. Як правило, хабарі вимагають за надання або продовження дії дозволів, за непритягнення до адмінвідповідальності та за безперешкодне здійснення комерційної діяльності. Домінують зловживання службовим становищем, а також злочини проти власності, або просто кажучи крадійство. Як бачимо, зміна керівника ще не означає зміни системи координат у діяльності відомства. Втім, для екс-міністра Рєви це не є виправданням, отже ще одним українцем у списках Інтерпола стане більше?

Олег Єльцов



Комментировать статью
Автор*:
Текст*:
Доступно для ввода 800 символов
Проверка*:
 

также читайте

по теме

фототема (архивное фото)

© фото: Сиднейский музей полиции и юстиции

1920-е годы. Фото клиентов полицейского участка.

   
новости   |   архив   |   фототема   |   редакция   |   RSS

© 2005 - 2007 «ТЕМА»
Перепечатка материалов в полном и сокращенном виде - только с письменного разрешения.
Для интернет-изданий - без ограничений при обязательном условии: указание имени и адреса нашего ресурса (гиперссылка).

Код нашей кнопки: