ТЕМА

Знайдено батуринский архів гетьмана Мазепи

22 марта 2007 | 10:41

Журнал «Музеї України» продовжує розшук раритетів епохи гетьманування Івана Мазепи. Розгорівся скандал довкола невідомої до цього шаблі Мазепи. Отаман Американського козацтва Сергій Цапенко знайшов в Канаді дивної краси шаблю Гетьмана. Отримавши фото, провів розслідування й дійшов висновку, що то майстерно виконана реконструкція, здійснена невідомим козаком за кресленнями з польських архівів. Почали шукати оригінал. Вийшли на Польщу. Виявилося, що шабля була вивезена з Краківського «Арсеналу» радянськими спецслужбами близько 1945 року. Нині зберігається в Санкт-Петербурзі.


 Вдалося встановити інвентарний номер експонату, який багато років знаходиться у запасниках. Журналісти звернулися по допомогу до МЗС України, Генконсульства, зателефонували до Ермітажу. Зясувалося, що для росіян ці експонати не мають великої історичної цінності. Тут доречно згадати знайдений запорізьким істориком Максимом Остапенком наказ Сталіна №2 від 1917 року, де згадується збережена в Ермітажі легендарна шабля Мазепи, відома під умовною назвою «Смерть супостату». Виявилося, що журналісти і козаки знайшли ТРЕТЮ з відомих шабель гетьмана! Одна в музеї Чернігова. На жаль, так і не вдалося дістатися до знахідки і сфотографувати її.

Більше того, керівництво Ермітажу навіть заховало шаблю в інший корпус. От тільки яку? Ця неймовірна історія продовжується, вивівши журналістів часопису «Музеї України» на ще сенсаційнішу знахідку. І знову Мазепа!

Виявляється, після поразки Мазепи і шведів, росіяни захопили чимало документів Гетьмана, що дістали назву «Батуринський архів». У 1708 році Олександр Меншиков вивіз документи до Росії. І для українських дослідників їхні сліди загубилися.

Враховуючи те, що Мазепа був навічно зарахований до зрадників, про документи знало обмежене коло людей, ніяких досліджень не велося. Кілька років тому у Санкт-Петербурзькому університеті з ініціативи Центру з вивчення історії України розпочалося дослідження документів Мазепи. Науковці вийшли на «Батуринський архів» Мазепи. Як виявилося, архів вцілів. Його рештки (близько 1000 документів), нині зберігаються в архіві Петербургського інституту історії РАН. Інша частина розпорошена по колекціях Москви. Виявилося, що фактично жоден документ не використовувався в ЖОДНІЙ з опублікованих праць з історії України!

Цю сенсаційну новину оприлюднила історик Т.Г.Яковлева з Санкт-Петербургу.

В «Батуринському архіві» - оригінали невідомих царських Указів. Листування Ф.Головіна. Російський переклад написаної І.Мазепою польською мовою поеми «Старик с телом беседует» (про роман з Мотрею Кочубей). До цього моменту було відомо лише про одну поему Мазепи!

Багато документів про «скарби Мазепи». От тут треба бути уважним. Враховуючи великі статки Мазепи, ймовірно, він встиг щось заховати «на чорний» день, як тоді було прийнято адже банків не було Яковлєва згадує Білу Церкву. Нагадаємо поруч рідне село Мазепинці Враховуючи нездоровий інтерес до скарбів, який, чомусь іде від різноманітних спецслужб, ми не будемо публічно розвивати цю тему Козаки дуже хитро ховали скарби. Існує НЕЙМОВІРНИЙ і дуже дієвий секрет, до розгадки якого ми впритул наблизилися Коли розбагатіємо, знайте розгадали

Т.Яковлева продуктивно попрацювала і в московських архівах. Там взагалі готовий сценарій для багатосерійного фільму! Звертає увагу відкриття «Московських статей», що регулювали стосунки України і Росії. До цього всі вважали, що основними були «Коломацькі статті»!

Що не рядок з докладу «Нові архівні матеріали й перспективи вивчення Гетьманства Івана Мазепи», то сенсація!

Святу роботу Т.Г.Яковлевої треба всіляко підтримати, перш за все на державному рівні! Чому не відрядити до Росію групу досвідчених науковців, які б скопіювали найбільш важливі документи? Все зразу можна вивісити в Інтернет. Невже це так складно? Чи треба закладати це окремим рядком у бюджет, протягувати через парламент Тобто, робити все, щоб унікальні документи знову не потрапили до України?

Заслуговує всілякої підтримки і поваги науковий і громадянський подвиг Т.Г.Яковлевої. Людина просто чесно виконує свою роботу, яка для України має велетенське значення. Саме завдяки таким Громадянам, вирішуються міжнародні проблеми, налагоджуються дружні, робочі, взаємовигідні стосунки. Адже ми повинні дружити і співпрацювати, а не сваритися та сперечатися! Журнал «Музеї України» буде клопотатися про нагородження Т.Г.Яковлевої державною відзнакою України  За зміцнення миру і поглиблення дружби. От ще б політики так навчилися

Віктор Тригуб, редактор журналу «Музеї України»

 



Комментировать статью
Автор*:
Текст*:
Доступно для ввода 800 символов
Проверка*:
 

также читайте

по теме

фототема (архивное фото)

© фото: Reuters

Делегаты прошедшей на днях конференции Компартии КНДР проявили настоящую революционную мудрость и прозорливость, избрав Генеральным секретарем партии Великого маршала Ким Чен Ира.

   
новости   |   архив   |   фототема   |   редакция   |   RSS

© 2005 - 2007 «ТЕМА»
Перепечатка материалов в полном и сокращенном виде - только с письменного разрешения.
Для интернет-изданий - без ограничений при обязательном условии: указание имени и адреса нашего ресурса (гиперссылка).

Код нашей кнопки: