ТЕМА

Президентські перегони: Янукович поза конкуренцією

30 декабря 2009 | 01:01

Загальнонаціональне опитування населення України було проведене Фондом «Демократичні ініціативи» та фірмою «Юкрейніан соціолоджі сервіс» з 12 по 26 грудня 2009 року. Усього було опитано 2010 респондентів за загальнонаціональною вибіркою, репрезентативною за такими характеристиками, як стать, вік, освіта, тип та регіон проживання. Похибка вибірки не перевищує 2.3%. Опитування проведене за фінансової підтримки Фонду «Відродження».


·  Якби вибори відбулися в останню декаду грудня 2009 року,  то серед тих, хто має намір узяти участь у виборах,  33.6% громадян підтримали б на цю посаду Віктора Януковича, на другому місці – Юлія Тимошенко (19.2%). Далі за кількістю набраних голосів ідуть: Сергій Тігіпко (9.23%), Арсеній Яценюк (6.1%), Віктор Ющенко (3.7%), Петро Симоненко (3.4%), Володимир Литвин (2.6%), Олег Тягнибок (1.6%), Інна Богословська (1.3%), Анатолій Гриценко (1.3%). Жоден із решти кандидатів не набирає 1%. Готові проголосувати проти всіх 5.3% і ще 11.1% не визначилися зі своїм вибором.

·                                                           В опитуванні не виявилося істотних відмінностей у підтримці кандидатів у першому турі за віковою ознакою, за єдиним винятком – Петра Симоненка значно більше схильні підтримувати виборці найстаршого віку (старше 55 років) – 8.2% (1.2% серед молоді до 30 років і 1.5%    серед виборців у віці 30–54 роки).  Залежно від рівня освіти істотні відмінності виявилися лише у підтримці Петра Симоненка, за якого найбільше готові проголосувати виборці із незакінченою середньою освітою (8.0%) та у Сергія Тігіпка,  якого, навпаки, більше підтримують виборці із середньою спеціальною (12.1%) та вищою (12.3%) освітою.

·                                                           Юлію Тимошенко у першому турі значно більше підтримують жінки (21.6%), ніж чоловіки (16,1%), а  Віктора Януковича  – дещо більші чоловіки (35,6% і 32,0%). У решти кандидатів істотних відмінностей у підтримці чоловіків і жінок не виявлено.

·                                                           Найбільші відмінності у підтримці кандидатів виявилися залежно від регіону. У Західному регіоні найбільшою підтримку отримала  Юлія Тимошенко – 22,0%,  далі  йдуть Віктор Ющенко (13.9%), Віктор Янукович (11.1%),  Арсеній Яценюк (10.8%), проти всіх проголосували б 4.3%. У Західному регіоні виявилося найбільше тих, хто ще не визн6ачився із вибором – 20.7%.  У Центральному й Північно-Східному регіоні на першому місці теж Юлія Тимошенко (34.2%), далі йдуть Віктор Янукович (18.4%), Сергій Тігіпко (10.0%), Арсеній Яценюк (6.5%), проти всіх – 7.6%, не визначилися з вибором   7.6%. У Південному й Південно-Східному регіонах  на першому місці Віктор Янукович (45,1%), далі – Сергій Тігіпко (11.9%),  Юлія Тимошенко (9.3%),  проти всіх  – 7.5% і 11.7% не визначених. У регіоні Донбасу й Криму перше місце посідає Віктор Янукович – 62.6%,  друге – Сергій Тігіпко (8.1%), далі ідуть – Юлія Тимошенко (5.8%), Петро Симоненко (5.3%), проти всіх – 2.5%  і 7.2% не визначених.

·                                                             Серед причин вибору кандидата головними є ідеї, пропозиції кандидата (36%), певність, що кандидат бачить реальні шляхи виходу з кризи і забезпечення економічного піднесення країни (25%). Привабливість особистості кандидата (24%), переконаність, що кандидат має найкращу стратегію майбутнього розвитку країни (23%), що кандидат має найкращу команду професіоналів (20%) і що кандидат дбатиме про своїх виборців (19%).

·                                                           Основними мотивами голосування за Віктора Януковича є його ідеї та пропозиції (36%), впевненість, що він має найкращу команду професіоналів (33%) та бачить шляхи подолання економічної кризи (31%). Юлія Тимошенко насамперед приваблює своїх виборців як особистість (40%), її ідеї та пропозиції (35%), а також те,  що вона бачить шляхи подолання економічної кризи (35%). Основне для виборців  Сергія Тігіпка – те, що він бачить шляхи подолання економічної кризи (39%), приваблює як особистість (34%) та має стратегію розвитку країни (30%). Для виборців Арсенія Яценюка головне – те, що він бачить шляхи подолання економічної кризи (28%),  що він привабливий як особистість (23%), а також його ідеї та пропозиції (26%). Виборці Віктора Ющенка поділяють його ідеї та пропозиції (40%), вважають, що він має найкращу стратегію розвитку країни (28%), а також певна частина вважає його «найменшим злом» у порівнянні з іншими кандидатами (17%).

·                                                           Якщо до другого туру вийдуть Юлія Тимошенко та Віктор Янукович, то у останній декаді грудня 2009 року за Віктора Януковича готові проголосували  проголосувати 42.9% виборців, за Юлію Тимошенко – 27.4. Значна частина виборців – 18.7% – хотіла б проголосувати проти обох кандидатів і 9.2% не визначилися (1.8% серед тих, хто б узяв участь у першому турі, у другому турі б участі не брали).

·                                                           У голосуванні другого  туру не виявлено істотних відмінностей у підтримці Віктора Януковича чи Юлії Тимошенко  залежно від статі чи віку, а от регіональні відмінності дуже істотні. У Західному регіоні Юлія Тимошенко набирає 40.3% голосів, Віктор Янукович – 14.5%, значна частина виборців – 26.8% воліла б проголосувати проти обох кандидатів і ще 16.6% не визначилися із вибором.  У Центральному й Північно-Східному регіоні  Юлія Тимошенко теж перемагає (42.3% голосів), Віктор Янукович набирає тут 23.4%, ще 21.7% проголосували б проти обох кандидатів і ще 9.4% не визначилися. У Південному й Південно-Східному регіонах, навпаки, попереду  Віктор Янукович (60.3%), у Юлії Тимошенко – 16.6%, 15.4% –проти обох і ще 6.9% не визначилися. У регіоні Донбасу й Криму у Віктора Януковича 76.5%, у Юлії Тимошенко – 6.1%, проти обох – 10.9% і 5.3% не визначилися.

·                                                           У разі виходу у другий тур Віктора Ющенка і Віктора Януковича голоси, отримані Олександром Морозом, переходять здебільшого до В. Ющенка (34%), 11% — до В. Януковича, 20% — проти обох, а голоси, отримані Петром Симоненком, переходять переважно до В. Януковича (32%),  до В. Ющенка — 10%. Значна частина прихильників лідера комуністів у разі виходу в другий тур В. Ющенка і В. Януковича готова проголосувати проти обох кандидатів (32%). Певна частина виборців, які не визначилися щодо голосування у першому турі, визначилися з голосуванням у другому: 23% з них ладні проголосувати за В. Ющенка, 22% — за В. Януковича. Серед тих, хто у першому турі проголосує проти всіх, у другому турі 10% готові проголосувати за В. Ющенка і 10% — за В. Януковича.

·                                                           Основними причинами, що спонукають   громадян до участі у виборах, є: відчуття свого громадського обов’язку (44%), побоювання, що голосом може  хтось  скористатися (34%),  бажання підтримати когось із кандидатів (24%).  

·                                                           Основними причинами, через які люди ухиляються від участі у виборах, є:  відсутність такого кандидата, за якого було б варто проголосувати (34% тих, хто не бажає іти на вибори), невіра у те, що вибори будуть проведені чесно (22%), переконання, що вибори нічого не змінять, бо президент насправді нічого не вирішує (17%), байдужість до виборів загалом, бо життя від того не залежить (16%).


Результати опитування

 

 

1. Чи збираєтеся Ви взяти участь у виборах Президента України, які мають відбутися 17 січня 2010 року?

1 – безумовно, так……………………………………………………………………..…59.9

2 – скоріше, так…………………………………………………………………………..25.4

3 – скоріше, ні……………………………………………………………………………..6.0

4 – точно, ні ……………………………………………………………………………….4.5

5 – важко сказати …………………………………………………………………………4.2

 

2. Якщо Ви не збираєтесь  брати участь у виборах, то чому?  (виберіть не більше двох причин)

1 – у мене не буде такої можливості (проживаю не за місцем реєстрації, у день голосування буду зайнятий тощо)…………… …………………………………………….8.0

2 – мені байдужі ці вибори, бо моє життя від них аж ніяк не залежить………….….16.1

3 – я не бачу жодного кандидата, за якого було б варто голосувати ………………..33.9

4 – вибори нічого не змінять, бо Президент насправді нічого не вирішує  ………...17.5

5 – мене взагалі не цікавить політика ……………………………………………....…12.9

6 – не вірю, що вибори будуть проведені чесно …………………………………..….22.4

7  інше (напишіть) ________________________________.........................................5.6

8  важко сказати………………………………………………………………....….….6.6

 

3. Якщо Ви збираєтеся брати участь у виборах, то чому? (зазначте не більше двох основних причин)

1 – участь у виборах — обов’язок кожного громадянина……………………….…...44.4

2 – я звик до участі у виборах……………………………………………………......…11.2

3 – серед кандидатів є ті, яких мені хотілося б підтримати…………………………..23.8

4 – участь у виборах — це можливість вплинути на ситуацію в Україні………..….15.2

5 – не хочу, щоб моїм голосом скористався хтось інший…………………...…….….34.1

6 – мені цікаво узяти участь у цих “змаганнях” — хто переможе?.............................. 3.3

7  інше (напишіть) ………………………………………………………………....…..0.2

8  важко сказати………………………………………………………………….….…..1.9

 

 

4. Якщо Ви візьмете участь у виборах Президента України, за кого Ви маєте намір проголосувати?

1 – IННА БОГОСЛОВСЬКА - народний депутат України ……………………………1.3

2 – МИХАЙЛО БРОДСЬКИЙ - пiдприємець ………………….................................…0.1

3 – АНАТОЛIЙ ГРИЦЕНКО - народний депутат України ……………………….…..1.3

4 – ЮРIЙ КОСТЕНКО - народний депутат України ………………………………….0.1

5 – ВОЛОДИМИР ЛИТВИН - Голова Верховної Ради України …..…………………2.6

6 – ОЛЕКСАНДР МОРОЗ - Голова соцiалiстичної партiї України............................. 0.5

7  ОЛЕКСАНДР ПАБАТ - депутат Київради…………………………………….…..0.1

8  ВАСИЛЬ ПРОТИВСIХ - Голова Iвано-Франкiвської торговельно-промислової   палати …………………………………………………………………..……………..…0.6

9 - СЕРГIЙ РАТУШНЯК - мер м. Ужгорода …………………………………………..0.1

10 – ОЛЕГ РЯБОКОНЬ – президент юридичної фірми «Магістр і Партнери» ..……0.0

11 - ПЕТРО СИМОНЕНКО - народний депутат України, Перший секретар КПУ… 3.4

12 - ЛЮДМИЛА СУПРУН - Голова Народно-демократичної партії………………...0.1

13 - СЕРГIЙ ТIГIПКО – підприємець…………………………………………………..9.3

14 - ЮЛIЯ ТИМОШЕНКО - Прем'єр-мiнiстр України, лiдер БЮТ…………………19.2

15 - ОЛЕГ ТЯГНИБОК - Голова всеукраїнського об'єднання "Свобода"…………....1.6

16 - ВIКТОР ЮЩЕНКО - Президент України………………………………………....3.7

17 - ВIКТОР ЯНУКОВИЧ - народний депутат України, лiдер Партiї регіонів…….33.6

18 - АРСЕНIЙ ЯЦЕНЮК - народний депутат України…………………………….…6.1

19 - Голосуватиму проти всіх…………………………………………………………...5.3

20 - Важко сказати…………………………………………………………….………..11.1

 

 

5. А чому Ви вирішили проголосувати саме за цього кандидата? Не більше 3-х варіантів відповіді.

1 – мені близькі ідеї та пропозиції   цього кандидата ………………………….….....35.7

2 – цей кандидат мене приваблює як особистiсть ............................................….….. 24.5

3 – цей кандидат має найкращу стратегiю майбутнього розвитку країни ………….22.8

4 – цей кандидат має найкращу команду професiоналiв, здатних забезпечити

розвиток i порядок в державi ……………………………………………………….....20.3

5 – цей кандидат бачить реальнi шляхи подолання економiчної кризи i

забезпечення економiчного пiдйому країни   ………………………………………...25.2

6 – цей кандидат дбатиме про таких людей, як я......................................................... 19.0

7  цей кандидат зможе об'єднати громадян всiх регiонiв i подолати

розкол України ……………………….…………………………………………………..8.1

8  я подiляю зовнiшньополiтичнi погляди цього кандидата………..……………….9.6

9 - цей кандидат забезпечить незалежнiсть України та її безпеку ……………………5.0

10 - цей кандидат найменше замiшаний у корупцiї та iнших непорядних вчинках... 7.6

11 - цей кандидат - це "свiжа кров", яку так потребує нинiшня влада ……………….8.2

12 - просто за цього кандидата я голосую постiйно ……………………………….…..8.0

13 - цей кандидат забезпечить зняття депутатської недоторканостi та ліквідацію депутатських привiлеїв …………………………………………………………………..3.3

14 - вважаю цього кандидата "меншим злом" у порiвняннi з iншими ……………...15.3

15 - iншi причини ………………………………………………...……………………....1.3

16 - важко сказати ………………..…………………………………...………………….1.1

 

6. Що для Вас більше важить при виборі кандидата – те, як він збирається вирішувати важливі проблеми розвитку суспільства чи особистість кандидата?

1 – бiльше важить те, як вiн збирається вирiшувати суспiльнi проблеми …….…….70.4

2 – бiльше важить особистiсть кандидата ……………………………………………..17.4

3 – важко сказати ………………………………………………………………………..12.3

 

 

 

7. Якщо у другий тур виборів Президента вийдуть Віктор Янукович і Юлія Тимошенко, за кого з них Ви  проголосували б?

1 – за Юлiю Тимошенко …………………………………………………………..……27.4

2 – за Вiктора Януковича ……………………………………………………………….42.9

3 – Проти обох …………………………………………………………………….…….18.7

4 –  Не брав би участi у цьому голосуваннi……………………………………………..1.8

5  Важко сказати……………………………………………………………..………….9.2

 

 

 

 

 

 

 

8. Голосування у першому турі президентських виборів у різних регіонах України

 (% до тих, хто збирається узяти участь у виборах у першому турі)

 

Захід

Центр і Північний Схід

Південь і Південний Схід

Донбас і Крим

Загалом по Україні

IННА БОГОСЛОВСЬКА - народний депутат України

0.6

1.0

2.0

1.4

1.3

МИХАЙЛО БРОДСЬКИЙ - пiдприємець

0.0

0.2

0.0

0.0

0.1

АНАТОЛIЙ ГРИЦЕНКО - народний депутат України

1.9

1.7

1.0

0.3

1.3

ЮРIЙ КОСТЕНКО - народний депутат України

0.0

0.2

0.2

0.0

0.1

ВОЛОДИМИР ЛИТВИН - Голова Верховної Ради України

3.7

3.1

1.6

1.9

2.6

ОЛЕКСАНДР МОРОЗ - Голова соцiалiстичної партiї України

0.0

0.9

0.6

0.3

0.5

ОЛЕКСАНДР ПАБАТ - депутат Київради

0.0

0.3

0.0

0.0

0.1

ВАСИЛЬ ПРОТИВСIХ - Голова Iвано-Франкiвської торговельно-промислової палати

1.2

0.2

0.0

0.0

0.6

СЕРГIЙ РАТУШНЯК - мер м. Ужгорода

0.3

0.2

0.0

0.0

0.1

ОЛЕГ РЯБОКОНЬ – президент юридичної фірми «Магістр і Партнери»

0.0

0.0

0.0

0.0

0.0

ПЕТРО СИМОНЕНКО - народний депутат України, Перший секретар КПУ

0.0

4.3

3.0

5.3

3.4

ЛЮДМИЛА СУПРУН - Голова Народно-демократичної партiї

0.0

0.2

0.2

0.0

0.1

СЕРГIЙ ТIГIПКО - пiдприємець

5.6

10.0

11.9

8.1

9.3

ЮЛIЯ ТИМОШЕНКО - Прем'єр-мiнiстр України, лiдер БЮТ

22.0

34.2

9.3

5.8

19.2

ОЛЕГ ТЯГНИБОК - Голова всеукраїнського об'єднання "Свобода"

3.2

2.2

1.2

0.3

1.6

ВIКТОР ЮЩЕНКО - Президент України

13.9

2.2

1.2

0.3

3.7

ВIКТОР ЯНУКОВИЧ - народний депутат України, лiдер Партiї регiонiв

11.1

18.4

45.1

62.7

33.6

АРСЕНIЙ ЯЦЕНЮК - народний депутат України

10.8

6.5

4.0

4.2

6.1

Голосуватиму проти всiх

4.3

5.7

7.5

2.5

5.3

Важко сказати

29.7

7.6

11.7

7.2

11.1

 

9. Голосування у другому турі  президентських виборів у різних регіонах України  (% до тих, хто збирається узяти участь у виборах у першому турі)

 

Захід

Центр і Північний Схід

Південь і Південний Схід

Донбас і Крим

Загалом по Україні

Юлія Тимошенко

40.3

42.3

16.6

6.1

27.4

Віктор Янукович

14.5

23.5

60.3

76.5

42.9

Проти обох кандидатів

26.8

21.7

15.4

10.9

18.7

Не підуть на вибори

1.8

3.0

0.8

1.1

1/8

Важко сказати

16.6

9.4

6.9

5.3

9/2

 

10. Динаміка рейтингів кандидатів на посаду Президента України (липень – грудень  2009 р.), у % серед тих, хто збирається голосувати

Якщо Ви візьмете участь у виборах Президента України, то за кого
Ви маєте намір проголосувати?

4–14 липня 2009

12–26 грудня 2009

Віктора Януковича

29,9

34,5

Юлію Тимошенко

15,0

19,2

Арсенія Яценюка

12,8

6,3

Віктора Ющенка

5,5

3,7

Петра Симоненка

2.7

3,4

Володимира Литвина

2,3

2,6

Сергія Тігіпка

1,8

9,3

Олега Тягнибока

1,4

1,6

Анатолія Гриценка

1,3

1,3

Інших кандидатів

2,1

2,9

Проти всіх

5,9

5,0

Не визначились

18,0

9,9

11. Динаміка рейтингів ІІ туру В.Януковича та Ю.Тимошенко, у % серед тих, хто братиме участь у І турі

Якщо у другий тур виборів Президента вийдуть Віктор Янукович та Юлія Тимошенко, то за кого Ви  проголосували б?

4–14 липня 2009
(
N=2010)

12–26 грудня 2009
(
N=2010)

“За” Юлію Тимошенко

23,6

28,0

“За” Віктора Януковича

40,4

44,3

Не підуть на вибори

-

1.8

Проти обох

24,4

18,8

Не визначились

11,6

8,9

Західна Україна - Волинська, Закарпатська, Івано-Франківська, Львівська, Рівненська, Тернопільська, Чернівецька області

Центральна Україна та Північний Схід - Житомирська, Київська, Кіровоградська, Вінницька, Черкаська, Хмельницька, Сумська, Полтавська, Чернігівська області та м. Київ

Південь та Південний Схід - Дніпропетровська, Запорізька, Миколаївська, Одеська, Харківська, Херсонська область

Донбас та Крим - АР Крим, Донецька, Луганська області та м. Севастополь

 



Комментировать статью
Автор*:
Текст*:
Доступно для ввода 800 символов
Проверка*:
 

также читайте

по теме

фототема (архивное фото)

   
новости   |   архив   |   фототема   |   редакция   |   RSS

© 2005 - 2007 «ТЕМА»
Перепечатка материалов в полном и сокращенном виде - только с письменного разрешения.
Для интернет-изданий - без ограничений при обязательном условии: указание имени и адреса нашего ресурса (гиперссылка).

Код нашей кнопки: