ТЕМА

Податок на житло: за що заплатять українці?

24 декабря 2012 | 08:06 , Софі Кремень

З січня 2013 року в Україні буде введений податок на нерухомість. Це означає, що українці будуть сплачувати державі за «понаднормові» квадратні метри


Верховна Рада перенесла набуття чинності ст. 265 «Податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки» Податкового кодексу на 1 січня 2013 року. Це означає, що в наступному році платити до держбюджету доведеться власникам квартир з житлоплощею більше 120 квадратних метрів і будинків більше 250 квадратних метрів.

За даними Державної податкової служби, ставка збору становитиме 1-2,7% від мінімальної зарплати за квадратний метр. Так, ставки податку для квартир в Києвіжитловою площею до 240 кв. м. і житлових будинків до 500 кв. м. складає 1% від мінімальної зарплати на початок року за квадратний метр. Квартири і будинки з більшою площею будуть оподатковуватись у 2,7% від мінімальної зарплати, яка в грудні складе 1034 грн.

Від оподаткування будуть звільнені квартири площею менше 120 кв. м., приватні будинки до 250 кв. м, а також дачні будинки. Податок не буде стягуватися з багатодітних сімей. Податкова до 1 липня буде розсилати платникам повідомлення про суму податку та платіжні реквізити, за якими гроші потрібно буде перевести протягом 60 днів.

Як порахувати?

Для квартир площею 120 - 240 кв. м і будинків - 250-500 кв. м житлової площі на рік заплатимо 1% від мінімальної зарплати на 1 січня звітного року (у 2012 році - 1073 грн) за «квадрат» житлоплощі понад 120 кв. м., тобто вартість квадратного метра складе 10,73 грн. Одноосібний власник квартири житловою площею, наприклад, в 160 кв.м. Значить, податком для вас буде обкладатися 40 кв. м., після вирахування із загальної площі граничного показника (120 кв.м.). Таким чином, за цю площунеобхідно буде заплатити близько 430 грн.

Для квартир від 240 кв. м і будинків від 500 кв. м заплатимо 2,7% від такої «мінімалки» за кожен метр понад 120 неоподатковуваних податком. А це 28,97 грн / кв. м.

Нежитлові приміщення

Поки податок збираються нараховувати тільки з урахуванням житлової, а не загальної площі нерухомості. Саме так зазначено в чинному Податковому Кодексі. Це означає, що гардеробні, комори, та інші підсобні приміщення поки не вважаються. Але парламент уже прийняв закон, який скасовує розмежуваннязагальної та житлової площі для нарахування податку на нерухомість. Таким чином, нам доведеться платити і за балкони, тераси, лоджії, веранди, комірчини. Загальну площу квартири планують розраховувати за так званим «балконного коефіцієнту». До неї, зокрема, додадуть площа засклених балконів і лоджій з коефіцієнтами 0,8 і 1,0. Тобто засклений балкон площею в 4,5 кв. м буде коштувати як 3,6 кв. м кімнати, а засклена лоджія такого ж розміру - як 4,5 звичайних «квадрата».

Механізм сплати

Податкова сама порахує суму, яку кожен мешканець повинен сплатити. Кількість належних конкретній особі квадратних метрів вона визначить на підставі даних Держреєстру речових прав на нерухоме майно.

Читайте також: Нерухомість в обіймах Податкової

До 1 липня кожного року громадянам буде приходити податкове повідомлення-рішення з вказаною сумою до сплати. У ньому будуть вказані всі потрібні реквізити для оплати. Заплатити податок потрібно буде протягом 60 днів з дня отримання повідомлення у відділенні будь-якого банку.

Об'єктами оподаткування будуть: житлові будинки (звичайні та садового типу); прибудови до житлових будинків; квартири; котеджі; кімнати в комуналках; другий і кожен наступний садовий будинок (некапітального будови) і дачу. При цьому оплата не буде братися за житло, що належить державі або територіальним громадам; житло в чорнобильській зоні; нерухомість дитячих будинків сімейного типу; один садовий будинок або одну дачу; житло багатодітних сімей (троє і більше дітей), але не більше одного об'єкта на всю сім'ю.

Коли загрожують санкції?

Якщо ж податок не сплачений протягом 60 днів, платнику-боржнику випишуть штраф. При простроченні до 30 днів він складе 10% від суми боргу, понад 30 - 20%. Крім того, за кожен день прострочення сплати штрафу від громадянина зажадають сплатити пеню в розмірі 120% річних облікової ставки Нацбанку. На сьогоднішній день її розмір - 7,5% річних.

Чи можна зменшити розмір податку?

Кожен власник може не платити податок за 120 «квадратів» своєї квартири або 250 - вдома. Отже, оформивши будинок з житловою площею в 750 кв. м на себе, дружину і дитину, можна заощадити близько 15 тис. грн. Однак потрібно врахувати, що розподілити квадратні метри можна тільки на власників нерухомості. Якщо просто прописати у себе родичів, а при цьому залишитися одноосібним власником, відсплати податку будуть звільнені тільки 120 «квадратів».

Розмір житлової площі, яка, власне, і оподатковується, визначається органами технічної інвентаризації (БТІ). Ви можете зменшити її за допомогою перепланування в квартирі і оформити в БТІ перерозподіл загальної та житлової площі.

"Україна комунальна"



комментарии [5]

03.03.2015 17:45     партизан Депутати у вас клепко є, якщо ми повернемся вам буде несолодко так що задумайтесь
29.01.2015 21:53     аліна За що платити землю купляла податок заплатила буд матеріали-заплатила з податком, за роботу заплатила,за мебель заплатила з податком, гроші заробляла за кордоном а за що зараз платити,чим допомогла мені держава,роботи нема все влада розікрала а з бідних людей тягнуть добре що собі хороми настроіли тай ще не будуть платити податок бо як не багатодітні таточки то пільги будуть мати а ви люди ідьте далі за кордон щоб на комун послуги заробити тай тепер податок на житло плати повний піпець.тепер знову на майдан
22.01.2015 21:33     володя якщо нескасують закон і не почнуть працювати так як потрібно то весною будуть тікати так як яник і йому подібні,
14.01.2015 21:15     український повстанець Депутати не олені, а конкретні барани. Замахали яцики. Навіть комуністи розрізняли житлову площу і ванну, туалет та коридор. І розраховували на кількість членів сім'ї. але ми ще більші барани, що мовчки платили за балкони, кладовки і коридори. Підтримую. краще скасувати цей ідіотський закон,бо з диванів встане кожен, хто співчував майдану біля телевізора.
14.01.2015 11:59     Василь Вельми шановні Олені Депутати спустіться на землю.На мою думку ви самі підписуєте і підливаєте масло у вогонь.Подумайте логічно людині бракує цієі зарплати чи пенсіі заплатити за комунальні послуги на харчування практично не залишеється.Звідки та людина тобі возьме заплатити податок. існує приказка голодний салдат преступнік. На мою думку краще скасувати цей закон бо напевно закінчиться ваше райське життя ваші лексуси і тд.
Комментировать статью
Автор*:
Текст*:
Доступно для ввода 800 символов
Проверка*:
 

также читайте

по теме

фототема (архивное фото)

© фото: Евгений Лауэр

Танзания, 20 км от г. Аруша Выездная торговля башмаками

   
новости   |   архив   |   фототема   |   редакция   |   RSS

© 2005 - 2007 «ТЕМА»
Перепечатка материалов в полном и сокращенном виде - только с письменного разрешения.
Для интернет-изданий - без ограничений при обязательном условии: указание имени и адреса нашего ресурса (гиперссылка).

Код нашей кнопки: