Юрій Костенко лідер парламентської фракції в українському парламенті та член парламентської делегації України в Раді Європи. Він - один із ініціаторів поправки до Резолюції ПАРЄ щодо зняття моніторингу з України після парламентських виборів, яка набрала більшість голосів. В інтервю Інституту масової інформації Костенко висловив своє бачення щодо зняття моніторингу. Також він висловив своє бачення справи Гонгадзе, яке значно відрізняється від позиції більшості українських політиків.
- Юріє Івановичу, наскільки зняття моніторингу Ради Європи залежить від розcлідування справи Гонгадзе?
Я не думаю, що справа Гонгадзе є вирішальною у тому, чи знімати моніторинг з України, чи ні. Як на мене, в Україні є дуже багато того, що ніколи нам не дозволить стати європейською державою. Це, насамперед. недосконалість законодавства, яке імплементоване відповідно європейського лише на 2%; у нас залишилася нереформованою судова система, і вона продовжує керуватися не законами, а телефонними дзвінками, або хабарями; є питання до прокуратура: чи в неї є каральні функції, чи нагляд за дотриманням прав та законів.
Це не проблеми президента всі ці питання вирішувати, це питання до парламенту, який має спільно з урядом вирішувати, які мають розвивати в Україні демократію.
Тому в плані зняття моніторингу буде важливішим, що Україна собою являє у глобальному плані, а не конкретно у справі Гонгадзе.
- Все ж європейські інституції неодноразово вимагали від України провести обєктивне розслідування і дати всі відповіді у цій справі...
Що стосується цієї справи, я висловлюю свою позицію це політичне вбивство. Через це вбивство Україна була відкинута від Європи принаймні на 5 років. І тоді вбивства, які носять політичний характер, ніколи не розслідуються до кінця. Подивіться на вбивство Кеннеді, Улафа Пальми, Патріса Лумумби, які свідчать, що навіть в демократичних країнах такого роду вбивства ніхто не розслідує.
- Ви вважаєте, що справу Гонгадзе в Україні не розкриють?
Я вважаю, що знайдуть стрілочників, навіть посадять їх в тюрму. Але хто є замовниками вбивства на це слідство відповіді не дасть.
-Тобто ви вважаєте, що мають місце гарантії на політичному рівні?
Я думаю, що справа Гонгадзе має міжнародний характер, а не внутрішньоукраїнський. І тому дати відповідь про замовників неможливо, як до речі і у справі отруєння Ющенка.
-Президент на найвищому міжнародному рівні обіцяв розкрити цю справу. Як невиконання обіцянок вплине на його імідж та імідж України в Європі?
Президент має право на помилки політичні. І він зробив не одну таку помилку. Те, що надто багато обіцянок перша особа не має давати це факт. Але з іншого боку, можливо, він був дезінформований Генпрокуратурою щодо стану розслідування справи Гонгадзе, і можливо його заява була зроблена під впливом відповідних емоцій.
Навіть доповідь Омельченка, який нарешті оприлюднив факти, що мала у розпоряджені слідча комісія, вона більше ставить питань, аніж дає відповідей щодо замовнкиів і щодо виконавців.
Хоча треба визнати, що інтерес з боку Ради Європи до цієї справи є значним.
Вікторія Сюмар, ІМІ, Стразбург