ТЕМА

Права людини в Україні чотири пріоритети для Четвертого Президента

25 февраля 2010 | 11:39

У день вступу новообраного Президента України Віктора Януковича на посаду Глави держави Вінницька правозахисна група відзначає, що Президент починає керівництво державою з серйозними і потенційно небезпечними проблемами у сфері прав людини. Хоча усі права людини є неподільними та фундаментальними, ми пропонуємо Президентові зосередитись на вирішенні чотирьох найважливіших завдань, які торкаються усіх людей в країніта маютьна нашу думку найбільшу гостроту та актуальність.


 
 
 
 

Найнебезпечнішою загрозою правам людини в Україні на нашу думку є тотальна відсутність системи справедливого правосуддя. Сьогодні суди користуються найменшим в історії держави авторитетом та довірою населення, добір суддів відбувається за незрозумілими критеріями, непрозоро, а самі судді залишаються кастою людей з сумнівним професіоналізмом та повною непідзвітністю суспільству. В Верховній Раді України зареєстровані ґрунтовні законопроекти, які передбачаються серйозну реформу судочинства, насамперед кримінального. Ми очікуємо, що Президент України сприятиме якнайшвидшому ухваленню цих законодавчих ініціатив. Попри певну суперечність ідеї виборності суддів народом, ми вважаємо, що на найближчий перехідний період такий механізм формування суддівської влади цілком може слугувати меті створення системи справедливого правосуддя. Необхідно дещо реформувати систему конституційного правосуддя, відкривши громадянам та юридичним особам доступ до оскарження неконституційних нормативно-правових актів. Ми рішуче застерігаємо новообраного Президента України від повторення ганебних замахів на незалежність правосуддя, на кшталт скасувань заднім числом Указів про призначення суддів Конституційного Cуду України, блокування призначення судді від України до Європейського суду з прав людини чи бридких ігрищ з утворенням/ліквідацією цілих судів на догодуособистим політичним інтересам.

Другою проблемою, вирішення якої зачіпає права кожного – є невідкладне реформування правоохоронних органів – насамперед міліції та прокуратури. Необхідно якнайшвидше привести законодавство про прокуратуру у відповідність до Конституції України, виключивши із повноважень та функцій прокуратури усе, що прямо не передбачено Конституцією держави. Президент повинен ініціювати невідкладну докорінну реформу української міліції, вказана реформа має бути спрямована на законодавче закріплення громадського контролю за дотриманням прав людини в міліції, системні зміни у відборі та атестації співробітників міліції, підвищенні рівня професійної освіти та підсиленні їхнього зв‘язку і підзвітності місцевим громадам. Кожен випадок звинувачень міліціонерів у катуваннях, незаконних затриманнях та інших формах зловживання владою повинен перевірятися публічно, гласно та із залученням громадськості, а покарання за незаконні дії міліціонерів-перевертнів має бути публічним та супроводжуватися звітуванням керівництва

відповідних підрозділів міліції перед громадськістю про причини та план усунення порушеньправ людини.

Третім напрямком діяльності Президента України в галузі прав людини має стати подолання усіх форм дискримінації. Найболючішою і найнебезпечнішою є сьогодні дискримінація великої частини українського народу за ознакою мови. Влада має зрозуміти, що закріплений Конституцією України статус української мови як державної не може заважати імплементації іншої конституційної норми, відповідно до якої в Україні гарантується вільний розвиток, використання і захист російської, інших мов національних меншин України. Мудрі зміни до законів, щодо використання мов в Україні повинні забезпечитисправжню, а неудаванумовнурівність длягромадян України вусіх сферах суспільного життя. Нажаль, Україною ратифіковано лише загальнополітичну частину «Європейської хартії регіональних мов або мов меншин», ми вважаємо, що задля забезпечення мовної рівності та дотримання прав людини Президент має ініціювати нову редакцію Закону України про ратифікацію «Європейської хартії регіональних мов або мов меншин». Як гарант дотримання прав та свобод людини Президент України повинен дбати також про подолання інших ганебних видів дискримінації в Україні, гендерної, расової, дискримінації інвалідів, дискримінації за ознакою сексуальної орієнтації тощо. Держава повинна захищати права біженців, та шукачів притулку, які знаходяться на нашій території, Президентмаєбути також ігарантом дотримання їхніхправта свобод.

Четвертим пріоритетом Президента України щодо прав людини має стати розвиток свободи слова та вираження думок. Нажаль, минула влада не спромоглася створити громадське телебачення, проте в цілому свобода слова в Україні розвивалася та міцнішала протягом п‘яти останніх років. Вказані надбання мають бути підтриманими та збереженими новим Главою держави. Одночасно хочемо привернути увагу Президента України на недолуге та потворно втілене в життя законодавство щодо захисту суспільної моралі. Діяльність т.зв. «Національної експертної комісії України з питань захисту суспільної моралі» на нашудумкустановить небезпекуцінностям правлюдини і маєбути переглянута найближчим часом. Ми очікуємо, що Президент України ініціює публічну професійну дискусію відносно ролі та форм діяльності демократичної держави щодо захисту суспільної моралі. Віримо, що така дискусія матиме своїм результатом виправлення кричущих недоліків існуючої законодавчоїбази.

Ми свідомі того, що в межах своїх конституційних повноважень Президент України не здатен гарантувати вирішення усіх зазначенихпріоритетнихзавдань усферіправ людини, адже вони потребують ухвалення багатьох законів. Тому ми очікуємо від Президента копіткої та ефективної співпраці з Верховною Радою України по знаходженню компромісів задля ухвалення в конституційний спосіб відповіднихзаконів.

Ми бажаємо Віктору Януковичу успіхів у здійсненні конституційних повноважень Президента України.

Координатор Вінницькоїправозахисної групи Дмитро Гройсман

 



комментарии [2]

01.03.2010 21:50     Steppenwolf Мої побажання успіху Віктору Януковичу,але в подальшому,надіюсь,саморозвитку,якщо це ще можливо.Кінець у всіх всеодно один...як не прикро.З однієї сторони йому можна лише поспівчувати,на нього і саме на нього звалять величезну відповідальність його ж підоплічники.Хоча,думаю,моральна відповідальність його мало хвилює.НАРОД та й Ураїну загалом вітаю не з черговою зупинкою,а від'їздо до далекого минулого.Мабуть,ще не настав час нового покоління і чи зявиться загалом з-під все більшої і більшої полонізації хамовитості,неосвіченості,тотальної криміналізації і все більшої корумпованості служб.Риторично...Всьому свій час,але і це невічно і кінець таки дійсно у всіх один.
01.03.2010 21:38     Steppenwolf 1.правосуддя і правоохоронні органи?так це потрібно змінити,над чим по ідеї мала б вестись свідома робота уже 19 років!!!вибачте,але чергова тафтологія,нажаль...система не змінюється за такі сроки,тим більше без прикладання до цього хоч якихось зусиль.думаю,багато хто мене зрозуміє.
2.свобода слова?народу?...спочатку цьому ж народу потрібно зрозуміти,що таке свобода слова і як нею користуватись.ми говорим про народ,а не про ту меншість,яка хоч малою долею розуміє і прослідковує ті події,що відбуваються на Україні.
3.мова?знову,знову ж пропаганда задурювання мізків і відволікання від важливих і суттєвих проблем.я б почала з такого мудрого закону,як правильне попадання папірців в урни.якщовін стане успішним і увінчається успіхом,тоді можна далі говорити на тему української самовизначеності
Комментировать статью
Автор*:
Текст*:
Доступно для ввода 800 символов
Проверка*:
 

также читайте

по теме

Как нардеп Продивус руководил Ровенщиной и контролировал янтарные прииски

02. 09. 2024 | 09:10 , ТЕМА

Об этом криминальном герое доводилось писать в далеком 2014 году. Со свержением банды Яныка и подельников Саши-Стоматолога, контролировавших нелегальную добычу янтаря в Полесье, этот вид бизнеса остался бесхозным. Для передела собственности немедленно выдвинулся тогдашний БЮТовец Продивус с боевиками. Это была славная битва! А потом про янтарный беспредел возопил свежеиспеченный министр внутренних дел Аваков и добился-таки ввода в Полесье бойцов Нацгвардии. Бойцы завезли помпы, установили их в полковых палатках и начали мыть… Продивус был теневым хозяином Ровенщины. Об этом на записях Мельниченко докладывал Кучме еще министра Кравченко. Сегодняшний его статус неизвестен. Ссылку на нашу статью десятилетней давности приведем в конце текста, а начнем с фабулы недавнего решения суда по событиям того периода.

фототема (архивное фото)

© фото: УНИАН

Воронка, що утворилася внаслідок вибуху магістрального газопроводу "Уренгой-Помари-Ужгород" біля компресорної станції Ставище (Богуславський р-н, Київська обл.) в понеділок, 7 травня 2007 р. Ширина утвореної воронки складає близько 10 м., а довжина близько 20 м. Результатом розгерметизації ділянки газопроводу став спалах природного газу. За даними головного управління Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій і у справах захисту населення від наслідків ЧАЕС жертв і руйнувань на місці немає. На даний час подача газу по магістральному газопроводу "Уренгой-Помари-Ужгород" тимчасово припинена. До усунення аварії без газу залишився один населений пункт смт. Тараща (Київська обл.) В ДК «Укртрансгаз» створена комісія з розслідування аварії. Фото Костянтина Гнатика

   
новости   |   архив   |   фототема   |   редакция   |   RSS

© 2005 - 2007 «ТЕМА»
Перепечатка материалов в полном и сокращенном виде - только с письменного разрешения.
Для интернет-изданий - без ограничений при обязательном условии: указание имени и адреса нашего ресурса (гиперссылка).

Код нашей кнопки: